Gimnazjum nr 1 Barcin
Kontakt
Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Barcinie
ul. Polna 1
88-190 Barcin
tel. 52 383 23 92

sekretariat:
- sek@gimbarcin.pl

Gimnazjum
Uczniowie
Osiągnięcia szkoły
Konkursy 2014/2015
Dla nauczyciela
Reklama
Miasto Barcin

Szachy Barcin

Miejski Dom Kultury Barcin

Basen Barcin

Barcin na starej fotografii

Biblioteka Miejska w Barcinie

Dąb Barcin - strona kibiców

Maciuś - Polska Fundacja Pomocy Dzieciom

Bezpieczne wakacje

Statystyki reklamowe
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
E-DZIENNIK
KONKURS
Głosuj na nas raz dziennie!
Zagłosuj na nas! Szukaj w Interkl@sie!
POGODYNKA
Kalendarz
« Padziernik 2015 »
Po Wt r Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Urodziny Urodziny:
Ostatnie Obrazy
Powitanie
Witamy w Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Barcinie
JAKI ZAWÓD? ODCINEK I


Witajcie drodzy uczniowie,
Zastanawiacie się nad swoją przyszłością, rozważacie, jaką ścieżką podążać dalej? Postawić na ogólną edukację, czy zdecydować się na kształcenie zawodowe?
Chciałbym Was poinformować, że raz w tygodniu na naszej szkolnej stronie będzie się ukazywał materiał dotyczący zawodów i szkół oraz informacje z Powiatowego Urzędu Pracy w Żninie.
Zapraszam serdecznie do odwiedzania szkolnej strony www oraz zakładki doradztwo zawodowe.
Mając lat naście, nie zastanawiasz się, jak będzie wyglądał Twój dzień w pracy. To ?pieśń przyszłości?. Na głowie masz klasówki oraz plany na weekend, a w sercu miłość?
Wiemy, każdy był kiedyś młody.
Sęk w tym, że już za kilka lat około jednej trzeciej każdej przeżytej doby będziesz spędzać w pracy. Warto dziś wybrać tak, by czuć się w niej raczej jak ryba w wodzie niż jak więzień swego losu. Chcemy Ci pomóc. Przystępnie opisujemy zawody, podpowiadamy, jak możesz poznać siebie, by dobrze wybrać, oraz ? ważne! ? kto może Ci w tym pomóc.
Cel: Praca fajna dla Ciebie
Każdy wie, jaka ma być jego przyszła praca: "fajna i dobrze płatna". Ale zaraz, zaraz, konkretnie: fajna ? czyli jaka? Który z kilkuset zawodów będzie fajny dla Ciebie - ? Ten zachwalany przez rodziców? Ten wybrany przez przyjaciółkę? A może taki, o którym jeszcze nie słyszałeś? Czy wiesz, czym zajmuje się ortoptystka, co robi technik elektroradiolog, a co należy do zadań terapeuty zajęciowego? Może właśnie któryś z tych zawodów idealnie pasuje do Twoich zainteresowań, stylu działania, usposobienia? Sprawdź to! Być może Ty już masz coś na oku? Warto wiedzieć, na co się piszesz ? jakie są warunki tej pracy, oczekiwania praco dawców, jakie wyzwania.
- Wreszcie: gdy masz już cel ? opracuj ?ścieżkę dostępu": jaka szkoła Cię do tego zawodu przygotuje i zwiększy Twoje szanse na rynku pracy? Jakie są dalsze, pozaszkolne możliwości doskonalenia?
W odcinku drugim ? zawody obszaru medyczno-społecznego ? czy to dla mnie?
Do zobaczenia

WYCIECZKA DO WOJSKOWYCH ZAKŁADÓW LOTNICZYCH


8 października klasy 3b i 3d odwiedziły Wojskowe Zakłady Lotnicze w Bydgoszczy. Celem wycieczki było zwiedzenie zakładu, przybliżenie uczniom (potencjalnym pracownikom) zakresu prac w tej wojskowej firmie.
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. są jednym z największych zakładów lotniczych w Polsce, należących do elitarnej grupy firm o znaczeniu strategicznym dla gospodarki i obronności Polski. Jest to dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo z ponad 65-letnim doświadczeniem w prowadzeniu remontów i modernizacji samolotów Su-22 i MiG-29. Spółka posiada również bogate doświadczenie w remontach i obsługach bojowych samolotów myśliwsko-bombowych oraz myśliwskich o znacznym stopniu skomplikowania.
Prowadzona przez firmę polityka koncentruje się wokół nadrzędnego celu jakim jest zadowolenie głównego odbiorcy jakim jest Ministerstwo Obrony Narodowej.
Przedsiębiorstwo dysponuje bardzo nowoczesnym parkiem maszynowym. Większość podzespołów wytwarzana jest w oparciu o całkowicie zautomatyzowane, precyzyjne i wydajne linie technologiczne. Przedsiębiorstwo dysponuje nowoczesnymi maszynami m.in. do obróbki skrawaniem (CNC i pomiarowymi), nowoczesnymi liniami do nakładania powłok galwanicznych oraz laboratorium chemicznym, profesjonalnym wydziałem malarni oraz stanowiskami do badań defektoskopowych.
Uczniowie zwiedzili poszczególne działy zakładu, mieli możliwość usiąść za sterami samolotu MIG 29, zapoznać się z działaniem fotela - katapulty. Ze względu na militarny charakter zakładu nie możemy zdradzać całego zakresu wizyty i publikować zdjęć.

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW


30 września 2015 roku uczniowie naszego gimnazjum brali udział w Europejskim Dniu Języków. Drużyny uczniów i nauczycieli rozpoczęły od konkurencji Więcej czy mniej, odpowiadając na pytania związane z językami obcymi istniejącymi na całym świecie. Drugie zadanie polegało na odgadnięciu z jakich krajów pochodzą prezentowane pamiątki. Uczestnicy określali, jakie kraje są przedstawione na ilustracjach, jakie produkty wchodzą w skład takich potraw jak GUACAMOLE, TIRAMISU, KHIR czy FALAFEL. Do jednych z trudniejszych zadań należało rozpoznanie, od jakich języków pochodzą słowa, które są często przez nas używane- baca, butik, zsyłka czy wagon. Nazwanie owoców i warzyw obcego pochodzenia nie sprawiło zawodnikom większych problemów. Na zakończenie uczniowie i nauczyciele zmagali się z określeniem języków obcych w usłyszanych piosenkach. Zwycięzcy konkursu otrzymali słodki upominek ufundowany przez Radę Rodziców Europejski Dzień Języków został zorganizowany w naszej szkole przez panią Katarzynę Wachowską już 14 raz! Mamy nadzieję, że EDJ zmotywuje wielu uczniów do nauki języków.
DEBATA KANDYDATÓW NA RADNYCH


W dniu 28.09.2015 (poniedziałek) w Miejskim Domu Kultury w Barcin przeprowadzona została "debata" kandydatów z Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Barcinie do Młodzieżowej Rady Gminy Barcin.
W obecności TV Barcin (przyszli radni muszą się przyzwyczaić do obecności kamer, z uwagi na fakt, iż posiedzenia Rady są rejestrowane) kandydaci poproszeni zostali o odpowiedź na następujące pytania:
1. Przedstawienie się, podanie okręgu z którego startuje oraz odpowiedz ogólnikowa - dlaczego kandyduje go Młodzieżowej Rady Gminy Barcin - czas 1-2 minuty

2. Jakie są Twoje oczekiwania wobec MRG

3. W jaki sposób lub w czym jako radny MRG będziesz chciał pomóc gminie

4. Ewentualne pytania kontrkandydatów
Z uwagi na fakt, że pytań kontrkandydatów nie było prezentacja skończyła się.
Przypomnijmy
Całość nagrywana przez TV Barcin, była emitowana w telewizji lokalnej i jest dostępna na www.tvlbarcin.pl
Wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Barcin odbędą się dnia 15. 10. 2015r. (czwartek) a kandydatami z Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Barcinie są:
1. Agnieszka Butowt
2. Klaudiusz Ciesielski
3. Katarzyna Cudo
4. Olga Gwizdała
5. Krzysztof Janczak
6. Tomasz Noga
7. Wiktor Ratajczak
8. Karolina Tarnowska
9. Maria Bernadeta Wolska


Zdjęcia z debaty dostępne w naszej szkolnej galerii
PODSUMOWANIE SEZONU LETNIEGO GRUPY GEOCACHINGOWCÓW


Grupa sympatyków geocachingu działająca przy naszej szkole podsumowała sezon letni 2015. Poniżej relacja jednego z uczestników.
A zatem sezon letni w Barcinie zakończony wielkim BOOM!! Bo w ciągu kilku godzin było można być na 2 eventach CITO a także na evencie tradycyjnym. Sobotni dzień z geocachingiem w naszym mieście Barcinie był od dawna oczekiwany przeze mnie jak i przez innych geokeszerów, nie tylko z Barcina, ale i innych zakątków województwa, czy nawet Polski. Więc zacznę od samego początku, bo tak by było najlepiej.
Udało mi się namówić geokeszera, który od dłuższego czasy zdawał się być obojętny w sprawach geocachingu. Przeszliśmy kilkadziesiąt metrów i z daleka już widzieliśmy znanego i lubianego człowieka - legendę, czyli Furmena2014! Jak zawsze uśmiechnięty i gotowy do keszowania, czy eventowania. Wspólnie udaliśmy się na miejsce zbiórki, skąd mieliśmy wszyscy ruszyć drogą wodną na pierwszy event - event CITO na brzegu Noteci, przy jeziorze Wolickim. Po przybyciu na miejsce spotkaliśmy oczekującą na tą niesamowitą wyprawę i pełną zapału do wiosłowania grupą zapalonych geokeszerów, m.in grojaka, Prezesa Barcin, venturinurka, danimaka, KrzychaCMG, r.papisa czy pawrosa oraz jeszcze kilku młodych, ale już doświadczonych łowców przygód. Większość nietutejszych keszerów nam znana, a nie znana została poznana, więc teraz jest już znana :)
Przyszedł czas podzielić osoby w osady i wybrać kajaki. Poszło to bardzo sprawnie i już kilka minut później wodowaliśmy nasz sprzęt. Droga wodna choć znana to cały czas zaskakuje. Niektórzy sprawdzili czy woda jest mokra i zimna. Dotarliśmy niedługo po około 50 minut wiosłowania. Zabraliśmy rękawiczki i worki i ruszyliśmy na "połów" śmieci z okolicznego brzegu. Szło tak sprawnie, że co się nie obróciliśmy to kolejny worek był już zapełniony. W trakcie eventu zebraliśmy sporą ilość śmieci co nas oczywiście mocno zasmuciło a z drugiej strony potwierdziło konieczność działań z naszej strony i tego spotkania. Spora ilość młodszej części geosprzymierzeńców jaka była na evencie mam nadzieję, że będzie dbać w przyszłości o środowisko i przekaże tą wiedzę innym. Zebrane śmieci odstawiliśmy do punktu, z którego służby komunalne odwiozą je na wysypisko.

Potem powrót, trochę bardziej męczący, ale daliśmy wszyscy radę.
Po powrocie zapakowaliśmy się w samochody i ruszyliśmy na dalsze sprzątanie, tym razem w Wolicach, gdzie roboty mieliśmy już trochę mniej. Ale dotarli również kolejni geokeszerzy z Bydgoszczy i Kowalewa Pomorskiego, którzy zaoferowali pomoc w sprzątaniu. Tutaj na nieczynnym już cmentarzu ewangelickim wyzbieraliśmy śmieci pozostawione przez osoby nieszanujące wspomnienia i tradycje a przede wszystkim powagę miejsca. Później udaliśmy się na kilka pobliskich skrytek, których jeszcze nie wszyscy mieli zdobyte.
Po dobrze zagospodarowanym czasie na eventy CITO udaliśmy się na event zorganizowany przez Barcin Team na zakończenie sezonu letniego. Członkowie barcińskiej grupy geocachingu zaprosili nas na spotkanie przy stanicy Neptun. Tutaj w otoczeniu starych drzew w parku przylegającym do stanicy. W szerokim gronie barcińskiego teamu i przybyłych gości od pierwszej chwili eventu rozgorzały rozmowy, wspomnienia i snucie planów na następne okresy działalności. Wpis do logbooka, logowanie TravelBugów oraz wymiana okolicznościowych drewniaczków przerodziły się w fantastyczne rozmowy, które dodatkowo umilił grill przygotowany przez organizatorów. Grillowane kiełbaski z musztardą bądź ketchupem w zależności od preferencji wspaniale dopełniły nastroju geospotkania. Sezon letni zatem został zamknięty ale nie zapomniany. To co wydarzyło się w tym okresie będzie jeszcze długo wspominane.

michalbarcin
ZASADZILIŚMY DĘBY


W 2015 roku obchodzimy jubileusz 25-lecia odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce. 27 maja 1990 roku odbyły się w pełni demokratyczne wybory samorządowe do rad gmin i miast. W wyniku pierwszych po II Wojnie Światowej wolnych wyborów rozpoczął się proces reformowania ustroju państwa, decentralizacji władzy i stopniowego przekazywania jej w ręce obywateli.

W Gminie Barcin z okazji ćwierćwiecza odrodzonej samorządności i rozważnie zagospodarowanej wolności postanowiliśmy zasadzić 25 dębów, w tym 8 w mieście i 17 w sołectwach. Drzewa symbolizujące długowieczność i szlachetność mają przypominać współczesnym i przyszłym pokoleniom o fundamentach wolności i rozwoju Polski.

Z inicjatywy władz lokalnych uroczystość w Barcinie miała miejsce w samo południe 30 września 2015 roku na tzw. skarpie przy ul. Artylerzystów 27. O zasadzenie dębów poproszono przedstawicieli radnych, seniorów, szkół (w tym naszej szkoły), przedszkoli, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, służb mundurowych i wnioskodawców budżetu obywatelskiego. Dla uczestników jubileuszowej uroczystości przygotowano kiełbaski z grilla i tłoczony na bieżąco naturalny sok z jabłek.
Źródło: barcin.pl

BARCIN BIEGA PODSUMOWANIE AKCJI


26 września 2015, w godzinach 9:00-13:30, odbyła się w Barcinie III edycja imprezy biegowej "Barcin Biega". Organizatorami byli: Stowarzyszenie Sportowe "Sokół" oraz Barciński Ośrodek Sportu i Rekreacji. W dwóch głównych wydarzeniach imprezy, czyli biegu na odcinku 10 kilometrów i marszu Nordic Walking na dystansie 5 kilometrów udział wzięło łącznie 159 osób z całej Polski. Impreza była połączona z licznymi biegami i zabawami dla dzieci i młodzieży, którym organizatorzy zapewnili także inne, darmowe atrakcje: dmuchany plac zabaw, popcorn, watę cukrową, napoje i słodycze.
Wspomniane biegi dla dzieci i młodzieży przeprowadzono na dystansie 100, 300 i 1000 m. Łącznie wystartowało dokładnie 190 młodych sportowców. Każdy, kto ukończył bieg na dystansie 100 m otrzymał od organizatora drobną niespodziankę i słodki upominek. W rywalizacji na 100m wystąpiły dzieci z klas drugich szkoły podstawowej i młodsze. Biegi na dystansie 300 metrów rozegrano w dwóch kategoriach wiekowych.
Na dystansie 1000 metrów startowali uczniowie gimnazjum. W śród chłopców pierwsze miejsce zajął Dawid Czajkowski, drugie Przemysław Szulc, trzecie Adam Wielgosz, a wśród dziewcząt jako pierwsza dobiegła Katarzyna Cudo, druga Anna Zadumna, zaś jako trzecia Ksenia Strzelecka. Najlepsi uczestnicy tego biegu otrzymali medale oraz nagrody z rąk organizatorów. Dla wszystkich startujących organizatorzy przygotowali pamiątkowy dyplom oraz słodkie upominki.
więcej na stronie organizatorów.
KONKURS


Uwaga uczniowie. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na opis pracy w wymarzonym zawodzie, który organizuje Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu. Szczegółowych informacji udziela p. Hubert Łukomski (szkolny doradca zawodowy).
Zachęcamy również do zapoznania się z regulaminem konkury, który dostępny jest pod tym linkiem.
Dla najlepszych wartościowe nagrody m.in. tablety.
Zachęcamy Was również do poznania świata zawodów i ścieżek kształcenia u szkolnego doradcy zawodowego oraz na naszej stronie gimnazjalnej w zakładce doradztwo zawodowe.
WYBORY RSU


Dnia 24.09.2015 roku w naszej szkole odbyły się wybory do Rady Samorządu Szkolnego. W wyborach wzięły udział wszystkie klasy Gimnazjum. W wyniku głosowania poniższe osoby znalazły się w Radzie.
1.Tomasz Noga (213 głosów)
2.Damian Gawryl (46)
3.Wiktor Ratajczak (43)
4.Karolina Śmigielska (16)

Gratulujemy i życzymy powodzenia w realizacji obietnic wyborczych.

Tego samego dnia odbyły się wybory na Rzecznika Praw Ucznia, którym został p. Janusz Wojtkowiak z rezultatem
90 głosów.

POPATRZ 2015


W piątek, 25 września, w inowrocławskim Młodzieżowym Domu Kultury "Pszczółka" odbyła się 7. edycja Wojewódzkiego Profilaktycznego Festiwalu Teatralnego "poPaTrz", którego ideą jest promowanie życia bez uzależnień. Honorowy patronat objął Starosta Inowrocławski, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Impresariat Programu Profilaktyka a Ty przy Komendzie Głównej Policji w Warszawie.
Na deskach MDK w Inowrocławiu zaprezentowało się 5 grup teatralnych, które oceniane były m. in. przez inspektora Grzegorza Jacha dowodzącego całą akcją PaT oraz gościa specjalnego Michała Malinowskiego - aktora młodego pokolenia, którego mamy okazję widywać na małym ekranie oraz w teatrze w Gdyni. Imprezę otworzył krótkometrażowy film teatru Azyl pt. "Żyj z pasją", a już później scena należała do grup teatralnych. Celem festiwalowego przedsięwzięcia jest propagowanie życia bez uzależnień. Dzięki festiwalowi mogliśmy w twórczy sposób zwracać uwagę na otaczające nas zagrożenia oraz problemy współczesnych czasów. W czasie przerw między spektaklami uczestnicy konkursu mogli wziąć udział w wielu zabawach, np. wspólnym odtańczeniu belgijki czy kultowego już "wygłupiaczka".
Był również czas na spotkanie z Michałem Malinowskim, który musiał stanąć twarzą w twarz z niełatwymi pytaniami zadawanymi przez publiczność.
Na końcu odbyło się wręczenie nagród i uroczysta gala zamykająca festiwal, którą uświetnił występ profesjonalnej pary tanecznej. Nasza barcińska grupa zajęła III miejsce i otrzymała nagrodę za ciekawą, niebanalną formę wyrazu artystycznego. Mimo, że nie zdobyliśmy Grand Prix, do domu wracaliśmy z szerokimi uśmiechami na twarzach, satysfakcją i cudownymi przeżyciami.
Zdjęcia można zobaczyć w naszej szkolnej galerii. Zapraszamy
SZTAFETY W POWIECIE


Dnia 25 września 2015 roku Stadion Miejski Żninie gościł reprezentacje szkół powiatu żnińskiego na zawodach w Sztafetowych Indywidualnych Biegach Przełajowych. Gimnazjaliści rywalizowali na dystansach - 1500 m dziewczęta oraz 2000 m chłopcy. Uczestnictwo naszych uczniów zaowocowało sukcesem barcińskiego sportu, ponieważ aż czterech uczniów naszej szkoły zakwalifikowało się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w dniu 09.10.2015 r. w Bydgoszczy -
Fordonie na polanie przy Dolinie Śmierci (ul. Piwnika Ponurego).
Poniżej wyniki klasyfikacji naszych reprezentantów:

Dziewczęta - 1500 m
3. Katarzyna Cudo

Chłopcy - 2000 m
2. Kacper Broniszewski
3. Jakub Szostek
5. Przemysław Szulc


Wszystkim sportowcom gratulujemy i życzymy sukcesów w finale województwa kujawsko-pomorskiego!

LINK DO GALERII SZKOŁY W RUCHU