Gimnazjum nr 1 Barcin
Kontakt
Gimnazjum nr 1 w Barcinie
ul. Polna 1
88-190 Barcin
tel. 52 383 23 92

sekretariat:
- sek@gimbarcin.pl
- sek@gimbar.internetdsl.pl
Gimnazjum
Uczniowie
Osiągnięcia szkoły
Konkursy 2013/2014
Dla nauczyciela
Reklama
Miasto Barcin

Szachy Barcin

Miejski Dom Kultury Barcin

Basen Barcin

Barcin na starej fotografii

Biblioteka Miejska w Barcinie

Dąb Barcin - strona kibiców

Maciuś - Polska Fundacja Pomocy Dzieciom

Statystyki reklamowe
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
E-DZIENNIK
KONKURS
Głosuj na nas raz dziennie!
Zagłosuj na nas! Szukaj w Interkl@sie!
POGODYNKA
Kalendarz
« Kwiecień 2014 »
Po Wt śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Ostatnie Obrazy
Powitanie
Witamy w Gimnazjum nr 1 w Barcinie
MOLIER INACZEJ


Niepowtarzalną uwspółcześnioną formę sztuki napisanej w XVII wieku przez Moliera miałam okazję zobaczyć w niedzielę, 6 kwietnia w teatrze Wilama Horzycy w Toruniu.
Ambitnego zadania podjął się Norbert Rakowski - reżyser i aktor za razem, którego możemy zobaczyć m.in. w epizodycznej roli w „Pianiście” Romana Polańskiego. Jak już wspomniałam, reżyser przenosi akcję dramatu do czasów nam współczesnych. Ponadto wprowadza kolejny, bardzo utrudniający zadanie odtwórcom ról zabieg- grę dla widzów po dwóch stronach sceny.
Przyznam ze wprowadzenie podwójnej widowni spowodowało zupełnie inny odbiór całości. Poza tym, co obserwowałam na scenie, miałam okazję śledzić percepcję widza naprzeciwko mnie. Oczywiście, aktorzy musieli pamiętać o tym, aby utrzymać kontakt z obiema stronami i uważam ze bardzo dobrze się spisali.
Scenografia, kostiumy i muzyka też zrobiły na mnie miłe wrażenie. Na scenie panowała biel, co tworzyło świetne tło dla pracy kostiumologa. Każda z postaci była indywiduum barwy, która odzwierciedlała jego charakter.
Rekwizyty, które zostały użyte w sztuce nie były bezużytecznymi przedmiotami wypełniającymi przestrzeń, każdy z nich został świetnie ograny i wykorzystany.
Co ciekawe spektakl obył się bez … kulis i garderoby. Każdy z aktorów od początku znajdował się w cieniu sceny, ubierał się i przygotowywał też w jej obrębie i wbrew pozorom stworzyło to świetny efekt końcowy.
Jaki powinien być dobry spektakl? Z pewnością interesujący, w ciekawej formie oraz angażujący aktorów na wysokim poziomie umiejętności. Co do „Mizantropa” mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że wszystkie moje wymagania zostały spełnione.

Katarzyna Pacanowska

DOGOTERAPIA W ŻNINIE


W piątek 4 kwietnia uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w zajęciach dogoterapeutycznych zorganizowanych w Zespole Szkół Specjalnych w Żninie. To tam przyjechali przewodnicy i psy terapeutyczne z Fundacji Cane Pro Humano: Labrador Retriever – Figa oraz Golden Retriever – Megi.
Konrad, Wojtek i Szymon poznali podstawowe zasady bezpiecznego kontaktu z psami. Nauczyli się z nimi witać, podawać karmę oraz mieli szansę sprawdzić się w wielu ćwiczeniach ruchowych z udziałem psów.
Zdjęcia z ww. zajęć można zobaczyć w naszej szkolnej galerii. Zapraszamy.

TURNIEJ SŁOWA


28 marca w Żnińskim Domu Kultury odbyła się kolejna edycja konkursu recytatorskiego pt. "Turniej słowa". Mogliśmy tam usłyszeć teksty recytowane przez uczniów gimnazjów oraz liceów. Naszą szkołę reprezentowali: Iza Marczak, Olga Smolińska, Aleksandra Głowacka i Szymon Grudzień. Na początku wystąpili uczniowie klas pierwszych. Niestety, na konkursie pojawiliśmy się dopiero ok. godz. 10.00 , więc nie dane mi było wysłuchać utworów przez nich prezentowanych. Potem przyszedł czas na wystąpienia klas drugich. Moim zdaniem właśnie oni zaprezentowali się najlepiej, było ich także najwięcej. Klasy trzecie także prezentowały bardzo wysoki poziom, wiele tekstów było trudnych do opanowania, ale uczestnicy świetnie sobie z nimi poradzili. Na koniec wystąpili uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Recytowali po dwa utwory, które często trwały powyżej pięciu minut. Według mnie wypadli blado na tle młodszych poprzedników. Ogłoszenie wyników było dla nas radosne - Iza Marczak zajęła II miejsce w kategorii klas drugich, co kwalifikuje ją do następnego etapu konkursu, który odbędzie się w Bydgoszczy, Szymon Grudzień otrzymał wyróżnienie w kategorii klas III.
Szymon Grudzień

PAULINA SAJDAK NAJLEPSZA


Dnia 28 marca 2014r. odbył się I etap (część pisemna) konkursu o tytuł: „Najlepszego Germanisty Gimnazjum nr 1 w Barcinie”. Wszyscy uczestnicy konkursu reprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy z języka niemieckiego. Konkurs składał się z dwóch etapów.
Do drugiego etapu (część ustna) awansowało 3 najlepszych uczniów.
W tym roku szkolnym tytuł ten wywalczyła Paulina Sajdak z klasy III e.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! :)

LINK DO PRZYSZŁOŚCI


Sporo czasu już upłynęło od zakończenia realizacji projektu „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera.”, a pewnie niektórzy z nas ciągle jeszcze myślami wracają do tych niezapomnianych spotkań, w których dzięki działalności Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin mogliśmy uczestniczyć. Zapewne przyczyniły się one do poszerzenia horyzontów, nawiązania nowych, cennych kontaktów z młodymi profesjonalistami, ale przede wszystkim pomogły uczestnikom – gimnazjalistom i licealistom - inaczej spojrzeć na problem podejmowania trudnych decyzji, czy wybierania ścieżki zawodowej.
28 lutego podsumowaliśmy dotychczasowe działania z projektu. Jako uczestnicy zostaliśmy w BPMiG zapoznani z materiałami filmowymi z warsztatów oraz otrzymaliśmy pamiątkowe koszulki Microsoft w czterech żywych kolorach. Mieliśmy także przyjemność jeszcze raz rozmawiać z koordynatorem projektu – p. Mariuszem Boguszewskim.
6 marca odbyło się kolejne spotkanie, tym razem z lokalnym przedsiębiorcą p. Ryszardem Tęczą, dyrektorem firmy "Comax". Podczas zajęć obejrzeliśmy prezentację dotyczącą rozwoju technologii od czasów pierwszych ludzi po współczesność. Dowiedzieliśmy się także, jakich cech może oczekiwać od nas przyszły pracodawca oraz na jakie zawody jest obecnie największe zapotrzebowanie w branży technologicznej.
14 marca na ostatnie z zaplanowanych spotkań w ramach orientacji zawodowej została przygotowana specjalna prezentacja podsumowująca wszystkie części projektu. Obudziła ona wiele wspomnień. Wszyscy jesteśmy zgodni, co do tego, że były to nadzwyczaj udane warsztaty. Olga Gajdzińska, specjalistka do spraw PR i marketingu online opowiedziała nam o zaletach nauki języków obcych, podzieliła się z nami kilkoma niezwykle użytecznymi radami życiowymi.
Jest nam przykro, że tak wspaniała przygoda, jaką był "Link do przyszłości", dobiegła końca, ale cieszymy się z wiedzy, którą zdobyliśmy. Zostało nam tylko czekać na kolejne tak fantastyczne projekty...
P.Przybylińska
L.Taraska

Zdjęcia można zobaczyć w naszej szkolnej galerii. Zapraszamy

WYPRAWA DO MOGILNA


3 kwietnia grupa realizująca projekt edukacyjny „Geocaching – bo gminę Barcin warto odwiedzić” udała się do Mogilna w poszukiwaniu skarbów. Uczniowie tuż po przybyciu na miejsce wyposażeni w urządzenia GPS oraz tablet rozpoczęli od razu poszukiwania. Na pierwszy ogień poszedł skarb ukryty przy pomniku „bohaterów walk o polskość i wolność”. Na efekty długo czekać nie trzeba było skrytka została odnaleziona. Dokonano odpowiedniego wpisu i ruszyliśmy dalej w drogę. Następnym przystankiem była parafia św. Jakuba. Tutaj poszukiwania było nieco dłuższe, a było to spowodowane bardzo ciekawym zamaskowaniem skarbu. Zaczęliśmy się rozkręcać – następny skarb to „szlak wojów piastowskich – klasztor”, krótka historia i kolejny łup jest nasz. Kolejny etap wycieczki to promenada mogileńska, która tego dnia wyglądała ślicznie. Dwa kolejne skarby padają łupem naszych uczestników. Pomimo kilku kilometrów w nogach idziemy dalej. Harcówka, Park Miejski, mostek przy jeziorze mogileńskim i docieramy do kościoła św. Klemensa. Tutaj zadanie wymaga skomplikowanych obliczeń, które niestety się nam nie udają. Powrót to jeszcze cmentarz i kolejna skrytka na naszym koncie. Zmęczeni ale bardzo zadowoleni wracamy do domu.
I wiemy jak można wspaniale zaprezentować swoją okolicę.
więcej o projekcie oraz zdjęcia z poszukiwań znajdziecie na stronie z projektami
SREBRNI SZACHIŚCI


Dużym sukcesem dla naszych gimnazjalistów zakończyły się zmagania VII edycji Powiatowej Ligi Szachowej szkół ponadpodstawowych, które od października 2013 r. do 3 kwietnia bieżącego roku były rozgrywane w Miejskim Ośrodku Sportu w Żninie. Nasi szachiści zajęli drugie miejsce w lidze i tym samym wywalczyli wicemistrzostwo powiatu anno domini 2014. Nasza drużyna powróciła na pudło po rocznej przerwie (w ubiegłym roku zajęliśmy czwarte miejsce).
Tegoroczna edycja ligi przejdzie do historii pod wieloma względami. Po pierwsze w rywalizacji uczestniczyło aż dwanaście zespołów, które rozgrywały ze sobą mecze systemem „każdy z każdym” mecz i rewanż. Każda drużyna rozegrała 22 pojedynki! Po drugie walka o medale trwała do ostatniej kolejki, a zespół z Bożejewic, który zajął czwarte miejsce stracił do naszego zespołu tylko jeden punkt. Po trzecie w rywalizacji uczestniczyło blisko 70 uczestników, a poziom ligi był tak wyrównany, że po rundzie jesiennej aż sześć zespołów mogło wywalczyć mistrzostwo.
W naszej drużynie na pierwszej desce zaprezentował się Kamil Dziennik, który jako kapitan przegrał tylko 4 pojedynki. Dało mu to drugi miejsce w klasyfikacji końcowej. Natomiast po raz drugi z rzędu na czwartej desce wygrała Iwona Kaczmarczyk, która przegrała tylko dwa pojedynki i zasłużenie zwyciężyła w klasyfikacji końcowej.
Natomiast zespół tworzy drużyna i oprócz naszych najlepszych szachistów cegiełkę do sukcesu dołożyli: Mateusz Puzio, Marek Wróblewski oraz Jakub Szostek. To dzięki nim udało się osiągnąć sukces drużynie.
Bardzo dobrze zaprezentowała się drużyna UKSu Sp 2 Barcin, która trenuje w naszej szkole. Młodzi adepci „królewskiej gry” zajęli wysokie szóste miejsce pozostawiając daleko w polu sześć pozostałych drużyn. Był to dla młodych szachistów najlepszy wynik w historii rozgrywek. Nasza drużyna wystąpiła w następującym składzie: Jakub Tański, Wiktor Tański, Julia Maciejewska i Marysia Wolska.
Wyniki z ligi dostępne są TUTAJ
Zdjęcia z turnieju można zobaczyć TUTAJ

OKIEM LICEALNEGO KRYTYKA


W ostatni czwartek i piątek - to znaczy dwudziestego siódmego i dwudziestego ósmego marca - w naszym MDK-u miało miejsce niesamowite wydarzenie kulturalne - przegląd "Na Afiszu", o którym pewnie większość z Was nie słyszała, i ja się nie dziwię - bo ja też, będąc w gimnazjum, o nim nie słyszałam. W każdym razie w tym roku stwierdziłam, iż zrobię sobie ten luksus i obejrzę wszystkie wystawiane spektakle. Od pierwszego do ostatniego. I stało się.
Co o przeglądzie myślę?
Po pierwsze cieszę się, że coś takiego istnieje, że prężnie działa i daje możliwość zaprezentowania się młodej scenie z naszych okolic (a co, nie tylko duże miasta mogą, prawda?), bo choć przyznam, że po którymś z kolei spektaklu ze szkoły podstawowej oglądanie już kompletnie nie sprawiało mi przyjemności, to nawet w tych młodych ludziach dało się zauważyć jednostki wybitne - takie, które się widzi i słyszy, i się wie, że za kilka lat one nadal będą stać na scenie, emanując charyzmą.
ODKRYWAMY I DOCENIAMY TALENTY UCZNIÓW GIMNAZJUM NR 1 W BARCINIE


Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym będą przyznawane nagrody w postaci - „HENRYKÓW”
CELE KONKURSU

1.Cele ogólne:
a)nagradzanie Uczniów za długotrwałą, systematyczną, efektywna pracę na rzecz własnego i innych rozwoju.
2.Cele szczegółowe:
a)promowanie osiągnięć uczniów,
b)odkrywanie i rozwijanie zdolności i zainteresowań uczniów,
c)motywowanie uczniów do działań na rzecz własnego rozwoju psychospołecznego,
d)promowanie oferty edukacyjnej szkoły.


UCZESTNICY KONKURSU

1.Konkurs przeznaczony jest dla uczniów Gimnazjum nr 1 w Barcinie.
2.W konkursie mogą wziąć udział uczestnicy indywidualni i zespoły.


3 WARUNKI UDZIAŁU W KONKURSIE

1.Warunkiem udziału w konkursie jest:
a)dostarczenie prawidłowo wypełnionej Karty Zgłoszeniowej, której formularz znajduje się na stronie internetowej szkoły www.gimbarcin.pl, do końca maja każdego roku. Kartę może wypełnić nauczyciel, uczeń lub rodzic w porozumieniu z uczniem, nauczycielem prowadzącym i wychowawcą/trenerem/opiekunem merytorycznym. Jeśli od złożenia Karty Uczeń zdobędzie inne nagrody/osiągnięcia może złożyć Kartę uzupełniającą-do dnia poprzedzającego posiedzenie Kapituły. Osiągnięcia należy potwierdzić: kopią dyplomu lub czytelnym podpisem nauczyciela prowadzącego/wychowawcy/trenera/opiekuna merytorycznego.


4 KATEGORIE KONKURSOWE

1.Kategorie uczestnictwa w Konkursie:

Nr Kategoria: Zakres:
I Nauki humanistyczne -j.polski, historia, wiedza o społeczeństwie, religia
II Nauki ścisłe -matematyka, fizyka, chemia, biologia, geografia, informatyka
III Języki obce -język angielski, język niemiecki, język rosyjski
IV Przedmioty artystyczne -plastyka, muzyka, taniec, teatr,
V Sport -wszystkie dyscypliny
VI Kategoria specjalna -wyjątkowe, wszechstronne osiągnięcia z różnych dziedzin


więcej informacji na ww. temat znajdziesz TUTAJ.

ZREALIZOWANY PROJEKT CIENIE


Po wielu tygodniach ciężkich przygotowań, kłótni i prób klasa IID ukończyła projekt edukacyjny. Naszym zadaniem było stworzenie teatru cieni. Każdy z nas starał się jak najbardziej pomóc. Uzyskaliśmy również wsparcie finansowe od Pani Dyrektor. 6 marca o godz. 17:00 na małej sali gimnastycznej pokazaliśmy, ile zdołaliśmy stworzyć przez ten czas.
Przybyło wielu zaproszonych gości- Pani Dyrektor, nauczyciele, rodzice i nasi koledzy. Docenili nasz wkład i występ nagrodzili gromkimi oklaskami. Na koniec postanowiliśmy pobawić się w flash mob. Wykonaliśmy krótki układ taneczny, który z upływem chwil powtarzała po nas publiczność. Mamy nadzieję, że to nie koniec naszej przygody z teatrem.

Klasa IID
Zapraszamy na stronę z projektami edukacyjnymi
natomiast zdjęcia z ww. realizacji projektu można zobaczyć Zdjęcia można zobaczyć TUTAJ.

ZWYCIĘSTWO W COCA-COLA CUP


31 marca na Orliku przy naszej szkole odbyła się pierwsza runda eliminacyjna turnieju Coca-Cola CUP. Do Barcina przyjechały najlepsze zespoły z powiatu żnińskiego. Oprócz gospodarzy turnieju w turnieju wzięły udział następujące zespoły: Publiczne Gimnazjum nr 1 Żnin, Publiczne Gimnazjum Janowiec Wlkp. oraz Gimnazjum nr 2 w Piechcinie.
Najlepiej w rywalizacji wypadli nasi uczniowie, którzy pokonali wszystkich rywali i awansowali do dalszych gier.
Poniżej wyniki spotkań:
I KOLEJKA
Gimnazjum nr 2 Piechcin – Publiczne Gimnazjum Janowiec Wlkp. 3:1
Publiczne Gimnazjum nr 1 Żnin – Gimnazjum nr 1 Barcin 1:4 (bramki: Nowakowski Damian 2, Czerwiński Filip 2)
II KOLEJKA
Gimnazjum nr 2 Piechcin - Publiczne Gimnazjum nr 1 Żnin 2:4
Gimnazjum nr 1 Barcin - Publiczne Gimnazjum Janowiec Wlkp. 2:0 (bramki: Wiśniewski Damian, Nowakowski Damian)
III KOLEJKA
Publiczne Gimnazjum nr 1 Żnin - Publiczne Gimnazjum Janowiec Wlkp. 3:1
Gimnazjum nr 2 Piechcin - Gimnazjum nr 1 Barcin 1:4 (bramki: Dreżewski Bartosz 2, Wiśniewski Damian, Śledzik Bartosz)

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych rundach
W naszej galerii znajdują się zdjęcia z turnieju. Zapraszamy