Gimnazjum nr 1 Barcin
Kontakt
Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Barcinie
ul. Polna 1
88-190 Barcin
tel. 52 383 23 92

sekretariat:
- sek@gimbarcin.pl

Gimnazjum
Uczniowie
Osiągnięcia szkoły
Konkursy 2014/2015
Dla nauczyciela
Reklama
Miasto Barcin

Szachy Barcin

Miejski Dom Kultury Barcin

Basen Barcin

Barcin na starej fotografii

Biblioteka Miejska w Barcinie

Dąb Barcin - strona kibiców

Maciuś - Polska Fundacja Pomocy Dzieciom

Bezpieczne wakacje

Statystyki reklamowe
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
E-DZIENNIK
KONKURS
Głosuj na nas raz dziennie!
Zagłosuj na nas! Szukaj w Interkl@sie!
POGODYNKA
Kalendarz
« Sierpie 2015 »
Po Wt r Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Urodziny Urodziny:
Ostatnie Obrazy
Powitanie
Witamy w Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Barcinie
WAKACJE Z GEOCACHINGIEM


Wakacje to czas odpoczynku od nauki i dwumiesięczne leniuchowanie. Lecz nie dla miłośników pieszych wędrówek i poszukiwaczy skarbów. Grupa geocachingowców właśnie w wakacje każdego dnia pokonuje kilometry odwiedzając ciekawe miejsca w Polsce, a przy okazji "zaraża" swoją pasją kolejne osoby.
Już od 30 czerwca grupa przygotowywała się na event organizowany przez ucznia naszej szkoły Furmena2014. Początek lipca to spotkanie z nowymi "wkręconymi", którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i przybyli do szkoły. 10 lipca odwiedzili nas goście z Poznania, a podczas eventu uczniowie udzielali wywiadu dla Radia Żnin (tutaj obszerna relacja wraz zapowiedzią). Kolejny tydzień to wyjazd do Osieka, gdzie mogliśmy podziwiać uroki Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Tutaj event przygotował uczeń barcińskiego liceum - michalbarcin. Kolejny wyjazd to Wałcz, gdzie poznaliśmy historię "Czapy Hitlera" i niesamowite schrony i bunkry z czasów II wojny światowej. Następnie nasi członkowie "Barcińskiego teamu" odwiedzili 9 województw i poznali kolejne ciekawe miejsca w naszym pięknym kraju. Miesiąc sierpień będzie obfitował w wyjątkowe wydarzenia, w których będziemy uczestniczyli.
Jeśli i Wy chcecie dowiedzieć się, czym jest geocaching i spędzić ciekawie wakacje zapraszamy w najbliższy piątek 31.07 do naszej szkoły. Będziemy na Was czekali od godziny 9.
Zapraszamy
PS mapa barcińskich skarbów

WYNIKI MATUR


Miło nam powiadomić, że nasi maturzyści ze wszystkim egzaminów podstawowych uzyskali wynik wyższy niż średnia krajowa i wojewódzka.

język polski (podstawa) - 100% zdawalności
Kraj - 66%
Województwo - 65%
SLO Barcin - 69%

matematyka (podstawa)- (83% zdawalności - 3 osoby mają poprawkę w sierpniu)
Kraj - 55%
Województwo - 52%
SLO Barcin - 57%

języka angielski (podstawa) - 100% zdawalności

Kraj - 77%
Województwo - 75%
SLO Barcin - 79%

Gratulujemy maturzystom i życzymy dalszych sukcesów.
Marzena Wolska i Tomasz Woźnicki
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

gimnazjum Barcin
W czwartek i piątek odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014-2015.
W czwartek swoją uroczystość miały klasy III, a w piątek klasy I i II
Zakończenie klas III
Zakończenie klas I i II
X PRZYSTANEK PAT - WARSZAWA

gimnazjum Barcin
Tegoroczny X Jubileuszowy Ogólnopolski Przystanek PaT odbył się 23 - 24 czerwca w Warszawie i zorganizowany został pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP. W tym roku było to największe w kraju ogólnopolskie spotkanie młodych na rzecz bezpieczeństwa. Uczestnicy, w tym młodzieżowe grupy PaT oraz młodzież zaangażowana w projekty społeczne promowała wolność od przemocy i uzależnień. Podczas przystanku spotkały się młodzieżowe grupy PaT z całego kraju, które podczas roku szkolnego realizowały lokalne projekty dotyczące bezpieczeństwa. PaT to także spotkanie społecznościowe, wzmacniające postawy asertywne wobec zjawisk patologii społecznej.
W tegorocznym jubileuszowym X Przystanku PaT wzięło udział 11 tysięcy młodzieży z całej Polski, w tym młodzież Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Barcinie, która w ostatnich latach dość mocno zaangażowała się w realizację programu PaT. Dowodem tego może być już drugie spotkanie młodzieży barcińskiej, które odbyło się 1 czerwca na placu przed Urzędem Miasta - "II Barciński Głos Profilaktyki", zainicjowany przez Dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza panią Marzenę Wolską.
gimnazjum Barcin
Podczas obchodów dziesięciolecia Przystanku PaT wiele się działo, jak na stolicę przystało. Pierwszego dnia imprezy uczniowie naszego gimnazjum mogli zobaczyć m. in. prezentacje artystyczne społeczności PaT, spektakl laserowo-multimedialny z "Laser Violin Show", koncerty zespołów muzycznych, a także Grzegorza Hyżego. Natomiast wieczorem z zainteresowaniem zwiedzali wystawę "Pompeje",a także obejrzeli kino profilaktyczne PaT. Nie zabrakło słynnej belgijki, "wygłupiaczka", a także darmowych przytulańców. Najbardziej wytrwali spędzili całą noc na trybunach Stadionu Narodowego, by nad ranem zaśpiewać "....nadwiślański świt". Następnego dnia uczestnicy społeczności PaT spotkali się z Rzecznikiem Praw Dziecka oraz złożyli kwiaty przy pomniku Janusza Korczaka. Nasi uczniowie wzięli również udział w patriotycznym wiecu społeczności PaT przy Grobie Nieznanego Żołnierza, podczas którego został odczytany hymn państwowy. Byli świadkami zmiany warty w tym szczególnym miejscu, a następnie przemaszerowali olbrzymim korowodem na Krakowskie Przedmieście, by zatańczyć pod Kolumną Zygmunta III Wazy.
To tylko króciutka relacja z tego fantastycznego wydarzenia. Szczegóły przedstawią niebawem uczniowie, którzy uczestniczyli w obchodach 10- lecia programu "Profilaktyka a Ty". Już teraz zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które niebawem pojawią się na stronie naszego gimnazjum w zakładce galeria.

M.K

ŚWIĘTO SZKOŁY

gimnazjum Barcin
Tak to był piękny dzień...
SPOTKANIE Z DANIELEM JAKUBOWSKIM

gimnazjum Barcin
Dnia 19 czerwca 2015 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z Danielem Jakubowskim, absolwentem Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza nr 1 w Barcinie oraz tegorocznym absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, laureatem wielu konkursów i olimpiad, w którym uczestniczyli uczniowie klasy I Społecznego LO w Barcinie oraz chętni uczniowie klas III tutejszego gimnazjum.
Celem niniejszego spotkania było miedzy innymi poznanie szeroko rozumianych sekretów sukcesu Daniela.
Na wstępie nasz gość przedstawił korzyści płynące z brania udziału w konkursach czy olimpiadach, wśród których te najważniejsze to nie tylko 100% na maturze z danego przedmiotu, ale również gwarantowany indeks do uczelni wyższej.
Ponadto ważnych argumentem jest tez samo obycie sprawdzenie się na forum zewnętrznym, jak również zawarcie nowych znajomości i wymiana doświadczeń.
Po tych argumentach Daniel przedstawił strony internetowe, z których można korzystać jeśli ktoś jest zainteresowany co do wzięcia udziału w określonej olimpiadzie.
W dalszym etapie omawiane były sposoby nauki, które przenoszą najlepsze rezultaty.
Na zakończenie rozmawialiśmy o debatach (oksfordzkich i parlamentarnych), co do których umówiliśmy się, że zostaną zaprezentowanie przez Daniela w naszej szkole we wrześniu następnego roku szklonego.
Całość zakończyła się zaproponowaniem utworzenia grupy na jednym z postali społecznościowych w celu wymiany doświadczeń oraz e-pomocy oraz indywidualnymi pytaniami biorących udział w spotkaniu z gościem
Fotorelacja ze spotkania dostępna w naszej szkolnej galerii.
POWIATOWY KONKURS FOTOGRAFICZNY

gimnazjum Barcin
Piękno Pałuk w obiektywie
19 czerwca 2015 r. w Żninie w Muzeum Ziemi Pałuckiej odbyło się rozstrzygnięcie XVI Regionalnego Konkursu Ekologicznego "Zachowaj piękno Pałuk na kolejne tysiąclecie".
Nagrodę w kategorii - fotografia zdobyły: Natalia Dziennik z kl.IIf (II miejsce) oraz Weronika Bembenek z kl.IIIb (III miejsce).
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

WYCIECZKA DO FABRYKI VOLKSWAGENA

gimnazjum Barcin
We wtorek 16.06.2015 r. grupa uczniów klas III oraz licealiści barcińskiego gimnazjum wzięli udział w wycieczce do Zakładu Produkcyjnego Volkswagen Poznań w Poznaniu-Antoninku. Uczestnicy wycieczki zwiedzili Dział Montażu. Mieli okazję zobaczyć jak powstają produkowane w Poznaniu samochody: Volkswagen Caddy, Transporter oraz samochody na zamówienia specjalne m. in. dla policji. Oprowadzający grupę pan Jerzy Włodarczyk wyczerpująco i w sposób ciekawy wyjaśnił kwestie techniczne i organizacyjne związane z funkcjonowaniem Zakładu VW Poznań.
Wycieczka została zorganizowana w ramach akcji "dzień.de | der-tag.pl" Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W akcję "dzień.de I der-tag.pl" Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży od 1 do 17 czerwca włączyło się 110 projektów w całej Polsce i Niemczech. To piąta edycja akcji, której celem jest promocja wiedzy o kraju sąsiada. W tym roku poświęcona jest przyszłości zawodowej młodzieży.
Link do strony internetowej akcji: http://www.der-tag.pl/
NASI U MARSZAŁKA

gimnazjum Barcin
W projektach zgłoszonych do V edycji Kujawsko - Pomorskiego Festiwalu Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych wzięło udział 233 uczniów pod kierunkiem 52 nauczycieli. Członkowie Kapituły, powołani przez Urząd Marszałkowski, ocenili prace konkursowe przysłane przez 23 zespoły uczniowskie z 21 placówek. Kapitule przewodniczył Czesław Ficner - wicedyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego Oto recenzje nagrodzonych projektów opracowane przez członków Kapituły.
Wśród wyróżnionych prac był projekt realizowany przez uczniów naszej szkoły. Skromna pięcioosobowa delegacja wyjechała do Torunia na uroczyste podsumowanie V edycji projektów.
Projekt "Śladami przydrożnych krzyży i kapliczek" realizowało 9 uczniów pod okiem opiekunów: Jacka Grobelniaka i Huberta Łukomskiego.
Tak natomiast podsumowała barciński projekt p. Ewa Ignaszak - Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Delegatura w Toruniu
Na wyróżnienie zasługuje również projekt edukacyjny Śladami przydrożnych krzyży i kapliczek, przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 1 w Barcinie. Wykorzystując zabawę w poszukiwanie skarbów (geocaching), młodzież umieszczała w miejscach kultu religijnego skrytki z informacjami o przydrożnych krzyżach i kapliczkach, a także opisywała na portalu internetowym miejsca, które warto zobaczyć. Dużą pomysłowością uczniowie wykazali się przy tworzeniu logbooków i znajdowaniu miejsc ukrycia skrzynek. W sposób niebanalny projekt przekazuje wiedzę o regionie i ocala od zapomnienia historie np. kapliczek w Wójcinie i Józefince czy krzyży w Kierzkowie i Barcinie. Z pewnością wiele pracy wymagało przygotowanie materiałów i mapy założonych skrzynek. Możliwość praktycznego wykorzystania, twórcze rozwiązanie zadań, pomysłowość wykonania oraz przydatność dydaktyczna i wychowawcza - to atuty omawianego projektu. Duże wrażenie robi sposób jego dokumentowania poprzez stronę internetową geocaching.com, na której umieszczane zostały opisy wraz z koordynatami do odnalezienia danego miejsca. Projekt jest więc oryginalny i w dużym stopniu wykorzystuje technologię informacyjno - komunikacyjną. Dopełnia go estetyczna i ciekawa prezentacja.

IV MISTRZOSTWA GMINY BARCIN W SZACHACH

gimnazjum Barcin
W minionym tygodniu w swoje święto mieli pasjonaci „królewskiej gry” jaką są szachy. Zawodnicy z całej gminy rywalizowali w IV Mistrzostwach Szkół gminy Barcin. 47 zawodników podzielonych na kategorie wiekowe rywalizowało w czterech grupach. Najliczniejszej dwudziestodwuosobowej na dystansie siedmiu rund swoje pojedynki rozgrywali gimnazjaliści. Tutaj najlepszym okazał się Jakub Szostek, który z 5 punktami (na 7 możliwych) wyprzedził Filipa Andlera 4 pkt. (tytuł wicemistrza) i Kamila Kalkę 3,5 pkt. (zdobywca trzeciego miejsca). Pierwszych dwóch to reprezentanci barcińskiego gimnazjum, a zdobywca trzeciego miejsca - piechcińskiego gimnazjum. Wśród dziewcząt zwyciężyła Maria Wolska, która wyprzedziła swoje koleżanki ze szkoły, Wiktorię Becmer oraz Julię Maciejewską (wszystkie gimnazjum Barcin). W drugiej i trzeciej grupie rywalizowali uczniowie szkół podstawowych. Tutaj najlepszym okazał się najmłodszy zawodnik w tej kategorii wiekowej Wiktor Tański, zdobywca 6,5 punktów. Na drugim miejscu uplasował się starszy brat Wiktora – Jakub, który zgromadził 5 punktów. (obaj SP2 Barcin) Trzecie miejsce zajął Jakub Wielgórka zdobywca 4 punktów. (SP Mamlicz).
Najwięcej emocji było w pozostałych dwóch grupach, gdzie zmierzyli się najmłodsi uczestnicy turnieju. Wśród dziewcząt klas I-III najlepsza okazała się Nicola Moritz (6,5 punkta), przed Aleksandrą Kwaśnik (6 punktów) i Martyną Chróśniak (5,5 punkta). Wśród chłopców najlepszy był Kacper Buzała (6 punktów). Drugie miejsce zajął Oskar Tubisz (5,5 punkta), a trzecie Jan Wolski (4,5 punkta).
Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych najlepsza była Iwona Kaczmarczyk, druga była Adrianna Grzelak, a trzeci Przemysław Stefaniak. (wszyscy LO Barcin)
Każdy z uczestników otrzymał słodki poczęstunek oraz upominek, natomiast najlepsi w swoich kategoriach wiekowych medale oraz nagrody rzeczowe.
Zawody zorganizowały: LKS "Dąb" Barcin oraz Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Barcinie
Zawody przeprowadzili: Halina Pietrzak i Hubert Łukomski
Wynik z turnieju można zobaczyć
Szkoła podstawowa dziewczynki - TUTAJ
Szkoła podstawowa chłopcy - TUTAJ
Gimnazja - TUTAJ
Szkoły ponadgimnazjalne - TUTAJ

Fotorelacja dostępna TUTAJ.
WARSZTATY PAT


Dnia 20 czerwca bieżącego roku odbyły się warsztaty teatralne na terenie Jednostki Wojskowej 2. Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu, które prowadził pan Tomasz Bieliński ? aktor teatru warszawskiego oraz seriali paradokumentalnych np."Ukryta prawda". Pan Tomasz pracował z nami już po raz trzeci w tym roku szkolnym.
O godzinie 10:45 spotkaliśmy się z panią Marleną Korgul na przystanku autobusowym w Barcinie. Na miejsce dotarliśmy koło południa. Zameldowaliśmy naszą obecność i grzecznie czekaliśmy w izbie odwiedzin, aż organizatorzy poproszą nas na salę, w której miały odbyć się warsztaty. Punktualnie o 12.30 przywitał nas pan Bieliński i rozdał uczestnikom identyfikatory, zapewniające możliwość wejścia na teren jednostki.
Warsztaty rozpoczęliśmy od wyczerpującego treningu, zupełnie jak w wojsku. Następnie ćwiczyliśmy emisję naszego głosu. Żelazna dyscyplina i potok pomysłów Pana Tomasza sprawiły, że wszyscy stracili ochotę na głupoty i zaczęli pracować jak żołnierze. Nasza grupa teatralna "Lucarna" przedstawiła prowadzącemu dzieło swojej wielomiesięcznej pracy- spektakl pt. "Mały Król". Pan Tomasz udzielił nam cennych wskazówek aktorskich i reżyserskich. Podczas warsztatów spotkaliśmy się z absolwentami naszego gimnazjum, m.in. Oliwią Chudy, Szymonem Grudniem, Darią Lisiecką oraz Klaudią Draheim. Nasi znajomi uczęszczają obecnie do II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu. Okazało sie, że Oliwia Chudy jest regionalnym przedstawicielem programu "PaT"- "Profilaktyka a Ty?". Nasi koledzy podzielili się z nami swoim teatralnym doświadczeniem i zadbali o to, by nikt nie wrócił z pustym brzuszkiem do domu. Czterogodzinne warsztaty uświadomiły nas w przekonaniu, że dyscyplina, synchronizacja i dobra dykcja to nieodłączne elementy kunsztu aktorskiego. Na pożegnanie otrzymaliśmy pamiątkowe balony z logo wojska.
Po warsztatach zadowoleni wróciliśmy do Barcina. Po raz kolejny mogliśmy przyjemnie spędzić czas, realizując wspólnie coś kreatywnego. Efekty naszej pracy przedstawimy po wakacjach, już 25 września w Inowrocławiu podczas Wojewódzkiego Profilaktycznego Festiwalu Teatralnego ?poPaTrz?.

Jakub Czuba, Jakub Kozłowski
Zdjęcia z wyjazdu dostępne w naszej galerii. Zapraszamy